Śląskie Stowarzyszenie Winiarzy zostało założone w styczniu 2011 roku przez grupę miłośników winiarstwa z terenu Górnego Śląska.

Głównym celem działalności jest rozwój winiarstwa w regionie oraz promowanie kultury picia wina. Cel ten jest realizowany poprzez organizowanie szkoleń oraz spotkań. Działalność Stowarzyszenia skupia się na popularyzacji kultury wina w tym szczególnie polskich tradycji winiarskich, wspieraniu rozwoju winnic oraz współpracy z innymi pokrewnymi organizacjami i organami administracji państwowej.

Członkami Stowarzyszenia mogą zostać zarówno właściciele winnic, jak i osoby nie posiadające własnej winnicy. Zapraszamy wszelkich miłośników wina, restauratorów, miłośników dobrej kuchni, piwowarów, miodosytników i każdego dla którego wino to coś więcej niż alkohol.